Forums Baltic Energy  2015 | 2015. gada 21. Oktobrī | Rīgā, Radisson Blu Hotel Latvija

Forums Baltic Energy 2015

Noslēdzies Baltijas Enerģētikas forums 2015. Galvenie secinājumi.

Forums Baltic Energy 2015 notika 2015. gada 21. Oktobrī viesnīcā Radisson Blu Latvija. Galvenās foruma tēmas bija:

  • Eiropas Enerģētikas Savienība un Eiropas klimata un enerģētikas politika 2030
  • Energoresursu apgādes drošums Baltijas valstīs;
  • Elektroenerģijas tirgus Baltijas valstīs un tā attīstība un perspektīvas;
  • Energoefektivitātes un atjaunojamās enerģijas programmas un projekti Baltijā.

Foruma dalībnieki norādīja, ka energoresursu apgādes drošums Baltijā ir jau nodrošināts, jo elektroenerģijas ģenerēšanas kapacitātes gandrīz divarpus reizes pārsniedz kopējo elektroenerģijas patēriņu un energoresursu piegādes avoti un maršruti jau ir lielā mērā diversificēti (Butingas naftas termināls, LNG termināls Klaipēdā), un būs vel vairāk diversificēti, kad tiks ievesti jaunie starpsavienojumi starp Baltijas valstīm, Skandināviju un Poliju.

Savukārt Latvijas Energoefektivitātes asociācijas valdes priekšsēdētājs Raimonds Ķeirāns prezentēja Baltijas Enerģētikas alianses koncepciju, norādot ka tā iecerēta kā enerģētikas kompetences centrs ar mērķi apvienot enerģētikas biznesa spēlētājus. Tā uzdevums būtu pārstāvēt Latvijas/ Baltijas enerģētikas intereses Briselē, līdzdarboties nacionālās enerģētikas stratēģijas veidošanā un likumdošanas harmonizēšanā, kā arī veicināt enerģētikas ekspertu apzināšanu un Eiropas Enerģētikas savienības uzstādījumu īstenošanu- īpaši, ņemot vērā 2017 gadā plānoto gāzes tirgus liberalizāciju. Kā aktuālākais iecerētā centra darbs varētu būt aktīva līdzdalība BEMIP (Baltic Energy Market Interconnecton Plan) ieviešanā tostarp diskutējot par sašķidrinātās gāzes projektiem, jauniem starpsavienojumiem un enerģijas tarifiem.

Elektroenerģijas tirgus Baltijas valstīs jau darbojas un foruma dalībnieki konstatēja, ka elektroenerģijas cenām patērētajam ir tendence samazināties un tad, kad tiks ievērsti jaunie starpsavienojumi, tad cenu līmenis elektroenerģijai var vēl samazināties un būs lielā mērā atkarīgs no cenām kaimiņvalstīs, proti Skandināvijā, Polija un Krievijā. Ieviešot brīvo elektroenerģijas tirgu mājas saimniecībām patērētāji nokļuvuši jaunā situācijā un tirgus dod papildus iespējas. Runājot par to, Eesti Energija valdes priekšsēdētājs Hando Sutter nodemonstrēja klatēsošiem, kā viņš var sekot līdzi elektroenerģijas patēriņam savā mājā tiešsaistes režīmā savā viedtālrunī. Savukārt Latvenergo pārstāvji apliecināja, ka elektroenerģijas cena būtiski mainās atkarībā no dienakts laika un kopējā elektroenerģijas patēriņa tirgū. Patērētājs var būtiski ieekonomēt, darbinot mājas sadzīves tehnikas ierīces tajā laikā, kad slodze elektriskājā tīklā ir vismazākā, kas notiek, piemēram, nakts stundās, bet tas prasa patērētājiem zināmu kvalifikāciju un vēlmi kontrolēt mainošās elektroenerģijas cenas diennakts režīmā.

Bez minētā, liela uzmanība forumā tika pievērsta energoefektivitātes un atjaunojamo energoresursu izmantošanai, par ko runāja LAEF, Lietuvas vēja enerģijas asociācija, Latvijas fizikālās enerģētikas institūta pārstāvji un Rīgas enerģētikas aģentūra, kā arī firmu pārstāvji. Tā, piemēram, Rīgas Enerģētikas aģentūras direktors T.Safiuļins pavēstīja, ka tiek gatavots mājokļu siltināšanas finansēšanas projekts, izmantojot Eiropas Investīciju bankas līdzekļus, kur kredītu likme patērētājiem būs aptuveni 3%.

Nākamais Baltijas Enerģētikas forums notiks 2016 g. Rīgā.

Foruma runātāji bija EK, valsts pārvaldes institūciju un pašvaldību pārstāvji:

Samuele Furfari, Eiropas komisijas ģenerāldirektora DG ENERGY pārstāvis; Jurijs Spiridonovs, LR Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks; Valdis Lokenbahs, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas Padomes priekšsēdētājs; Kestutis Kudzmanas, īpašo uzdevumu vēstnieks, Lietuva; Rota Šņuka, EM Enerģijas tirgus un infrastruktūras departamenta direktore; Gustavs Gailis, LR Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Klimata pārmaiņu departamenta direktora vietnieks; Timurs Safiuļins, Rīgas Enerģētikas aģentūras direktors; kā ari profesionālo asociāciju vadītāji: Raimonds Ķeirāns, Latvijas Energoefektivitātes asociācijas valdes priekšsēdētājs (Latea); Vilnis Krēsliņš, valdes priekšsēdētājs, Latvijas Elektroenerģētiķu Energobūvnieku asociācija (LEEA); Jānis Irbe, valdes priekšsēdētājs, Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācija; Saulius Vytas Piksrys, Direktors, Lietuvas Vēja enerģijas asociācija, un kompāniju - enerģētikas tirgus dalībnieku vadītāji no trim Baltijas valstīm: Hando Sutter, Eesti Energia valdes priekšsēdētājs; Oļegs Linkevičs, Latvenergo attīstības daļas vadītājs; Gatis Junghāns, Latvenergo tirdzniecības daļas vadītājs, kā arī Irina Oļeiņikova, Fizikālās enerģētikas institūta direktore un citi.

Forumu organizēja LBS Intrenational Conferences, Baltijas Ekonomikas forums sadarbībā ar: Latvijas Energoefektivitātes asociāciju, Latvijas Elektroenerģētiķu un Energobūvnieku asociāciju un Latvijas Atjaunojamās enerģijas federāciju. Foruma atbalstītājs Latvijas Darba devēju konfederācija.

Organizē:   Atbalsta:     Sadarbībā ar:  Partneris:
baltic-forum       BiB Logos Color-Converted LATEA logo       LEEA-logo laef    siemens new logo  
decor Valdis Dombrovskis
Valdis Dombrovskis Prime Minister of Latvia 2009-2013
decor Andris Piebalgs
Andris Piebalgs ES komisārs 2004-2014
decor Vaira Vīķe-Freiberga
Vaira Vīķe-Freiberga The sixth President of Latvia
decor Andrius Kubilius
Andrius Kubilius Prime Minister of Lithuania from 2008-2012

Iepriekšējo konferenču runātājiimage description

Mūsu runātāju vidū: valdību, lielāko Baltijas kompāniju īpašnieki un top-menedžeri, konsultanti , kultūras un mākslas pārstāvji, sportisti.

Visi runātāji
051032016

 

Būsim priecīgi saņemt no Jums komentārusimage description

Uzziniet pirmie par mūsu pasākumiemimage description